Jak radzić sobie z jesienną chandrą? 7 sposobów polecanych przez psychologa
Chandra. Coś, co skutecznie psuje radość ze „złotej pięknej jesieni”. Przychodzi niespodziewanie i równie szybko mija. Ale gdy już cię dopadnie, nie odpuszcza łatwo. Znasz to? Przedstawiamy 7 sposobów na to, jak załagodzić przykre dolegliwości, na nowo odzyskując radość i energię.
W ostatniej klasie liceum byłam w Turku, w Finlandii. To był grudzień. Fascynowało mnie zaciemnione niebo o dziewiątej rano. Potem z przyjemnością słuchałam opowieści znajomych z Norwegii o deszczowych, długich zimowych wieczorach. Dziś już nie słucham tego z zafascynowaniem. Dziś rozumiem. Mam to tutaj, w Polsce. Rozumiesz mnie pewnie i Ty. Bez względu na geograficzny kierunek. Jesienna chandra wkrótce nas dopadnie.
Zdecydowanie mogę powiedzieć, że wśród moich znajomych nie mam obecnie nikogo, komu jesienno- zimowa aura jest obojętna (Psst! Jeśli Tobie jesienna aura jest niestraszna lub znasz taką osobę, to daj znać w komentarzach).
Jako główną przyczynę pogorszenia samopoczucia w okresie jesienno- zimowym uznaje się zmniejszoną ekspozycję na promienie słoneczne. W końcu światło słoneczne pobudza wydzielanie serotoniny – potocznie zwanej hormonem szczęścia.
Ponadto ludzki zegar biologiczny staje przed nie lada wyzwaniem. Kiedyś ciemność oznaczała sen – nie było prądu, nie było lamp. Teraz brak światła dziennego nie jest żadną przeszkodą dla naszego funkcjonowania. My chcemy działać – w końcu, kto może sobie pozwolić na chodzenie spać o 17.00 i wstawanie o 8.00 rano?! A organizm najchętniej by wypoczywał (Co to ma znaczyć? Ciemność, a ja mam działać?!).
Skoro tyle osób boryka się ze skutkami ubocznymi bieżącej pory roku, to warto temu zaradzić i załagodzić dolegliwości.
- Zacznij od snu. Czy wysypiasz się odpowiednio? Długość snu nie jest jednoznaczna ze stopniem wypoczęcia. Liczy się też jakość snu, a na nią wpływają elementy takie czynniki jak: odpowiedni dobór materaca, temperatura pomieszczenia, czy pora spożycia ostatniego posiłku. Poza tym pamiętaj o tym, że duża ilość węglowodanów w diecie powoduje ospałość i zmęczenie.
- Aktywność fizyczna do znudzenia. Szaruga i deszczowe dni są idealną wymówką do tego, by zrezygnować ze spaceru, a do pracy jeździć autem zamiast na rowerze. To błąd. Korzystaj ze wszystkich słonecznych i tych mniej słonecznych dni. Dzień i tak jest wyjątkowo krótki, więc wykorzystaj go maksymalnie i udaj się na spacer. Staraj się być aktywnym przez cały dzień, np. wybieraj schody zamiast windy. Liczy się każdy rodzaj ruchu!
- Sprawiaj sobie małe przyjemności. Jedną rano, by wygrać walkę z budzikiem, drugą wieczorem, o którym myślisz z niepokojem każdego dnia. To mogą być malutkie rytuały. Coś przyjemnego, co zrobisz bez wysiłku, a co sprawi ci radość. Własnoręcznie zrobione latte z rana i aromatyczna kąpiel/prysznic wieczorem albo odcinek ulubionego serialu. Twoja wyobraźnia z pewnością już pracuje pełną parą.
- Planuj każdy wieczór. Możesz stworzyć listę filmów, które warto obejrzeć, czy książek, które warto przeczytać. Taka lista sprawi, że każdego dnia będzie czekać na ciebie coś miłego i nie zabraknie ci pomysłów na spędzanie wolnego czasu. Unikniesz też codziennych dylematów. Cele mogą dotyczyć tylko konkretnego wieczoru lub być planem długodystansowym. W jesienne wieczory często zamiast wyjścia wybiera się słynne „zawinięcie się w ciepły kocyk”. Jesień to idealny czas na bicie swoich własnych rekordów, typu: „100 książek, które musisz przeczytać przed śmiercią według listy BBC”.
- Spotykaj się z przyjaciółmi. Pamiętaj, że w tym celu warto wykorzystać dobrodziejstwo internetu. Tutaj na różnych grupach tematycznych możesz poznać wielu ludzi. Być może część znajomości będzie rozwijać się tylko w wirtualnym świecie, ale część ma szansę na przeniesienie się do świata realnego. Ciekawą alternatywą są również spotkania fanów wybranych blogów i podcastów. Jeżeli jakiś twórca przypadł ci do gustu, to zapisz się do jego grupy na Facebooku. To okazja do nawiązania znajomości na żywo.
- Edukuj się. Epidemia korzystnie wpłynęła na ilość bezpłatnych szkoleń i wykładów zamieszczanych w sieci. Na uwagę zasługuje np. Copernicus College Fundacji Centrum Kopernika i Uniwersytetu Jagiellońskiego (wykłady w języku polskim lub z napisami).
- Weź sprawy w swoje ręce. Pomaganie innym daje radość i energię. Masz wiedzę na jakiś temat wiedzę i chciałbyś się nią podzielić? Wolontariat to bardzo przyjemna sprawa. Udaj się do regionalnego centrum wolontariatu lub skorzystaj ze stron internetowych dla wolontariuszy. Uważaj – to uzależnia!
Nawet jeżeli wydaje ci się, że powyższe rozwiązania nie mają szans w starciu z twoją jesienną chandrą, pamiętaj, że dopóki nie spróbujesz, to się nie przekonasz. Nie masz nic do stracenia!
Potrzebujesz wsparcia? Dołącz do Wetalk już dziś i zacznij dbać o swoje zdrowie emocjonalne!
Nic nie szkodzi!
Konsultacja psychologiczna już od 109 PLN