5 wskazówek, które wzmocnią Twój związek w trudnych chwilach
Trudne momenty pojawiają się w każdej relacji. Mogą być związane ze zmianami, jakie przechodzi związek lub ewolucją relacji między dwoma osobami. Trzeba wiedzieć, co robić, aby kryzysowe momenty przetrwać i wzmocnić swój związek, na tyle, aby na nowo odnaleźć się z partnerem/partnerką.
Sytuacje, które negatywnie wpływają na związek
Kryzys w związku może być spowodowany różnymi sytuacjami życiowymi, zmianami przechodzącymi przez partnerów oraz naturalną zmianą w relacji. Kryzys wiąże się z sytuacją, która może być z jednej strony zagrożeniem dla związku, a z drugiej okazją do lepszego poznania się czy wdrożenia zmian.
Kiedy pojawia się stres, napięcie, kłopoty w pracy czy narodziny pierwszego dziecka, między partnerami może dochodzić do zwiększonej liczby spięć, konfliktów czy wzajemnych pretensji. Obwinianie się, brak podpowiedzi na potrzeby partnera, tłumienie emocji czy wyładowywanie złości na bliskiej osobie odbija się negatywnie na wzajemnych stosunkach.
Jednak kłótnie czy stresujące momenty nie muszą być końcem relacji, to również okazja do zweryfikowania swojego postępowania, przyjrzenia się drugiej osobie i pomyśleniu o zmianach, jakie można wprowadzić we wspólnym funkcjonowaniu. Sytuacja trudna bywa dla relacji rozwijająca i wzmacniająca.
Relacja między partnerami zmienia się z upływem czasu, nawet jeśli nie pojawiają się dodatkowe sytuacje trudne. W początkowej fazie miłości mamy poczucie uniesienia, zakochanie się przysłania nam realny obraz drugiej osoby, dodatkowo wkładamy bardzo dużo energii w odpowiadanie na potrzeby bliskiej osoby. Nasza uwaga, czas są skoncentrowane na dostarczaniu dowodów miłości, troski i czułości.
Z czasem pojawia się przywiązanie, zaangażowanie, jednak może słabnąć namiętność, która wygasa lub znika, jeśli nie jest podsycana przez partnerów. Przyzwyczajenie do drugiej osoby często powoduje, że staramy się mniej, redukujemy liczbę miłych gestów i słów, stajemy się bardziej krytyczni wobec siebie nawzajem.
Kiedy zauważymy zmianę w naszej relacji, warto porozmawiać o tym z partnerem, nie chować urazy, a starać się znaleźć rozwiązania dobre dla dwóch stron, które wzmocnią wzajemne zaangażowanie.
Kryzysowe momenty dla związku:
- Wyjazd jednego z partnerów do innego miasta/państwa w związku z pracą.
- Stres i nagromadzenie obowiązków zawodowych.
- Narodziny dziecka.
- Przeprowadzka.
- Awans partnera lub własny.
- Choroba partnera lub własna.
- Przejście na emeryturę.
Jak wzmocnić związek w trudnych chwilach?
1. Rozmawiaj, o tym co trudne i dobre
W kryzysowych momentach, ale nie tylko rozmowa jest podstawą poszukiwania rozwiązań i rozwiązywania sporów. Warto zaplanować sobie czas na spokojne zatrzymanie się w codziennym biegu i skupienie na drugiej osobie. Spokojna postawa i nastawienie na rozumienie drugiej strony ułatwia dogadanie się między partnerami. Warto mówić od siebie, o swoich uczuciach, przeżyciach, potrzebach, bez krytyki i obwiniania. Uświadomienie sobie, że macie wspólny cel i oboje chcecie zgody i porozumienia, pomaga powstrzymać się od nieprzyjemnych uwag. Rozmowa ma dać okazję do poznania różnych perspektyw, lepszego zrozumienia i ustalenia zmian w funkcjonowaniu, które będą lepiej odpowiadały na wasze potrzeby. Jeśli czujesz, że pojawia się irytacja, zaczynają się pretensje, zatrzymaj się na chwilę i wrócić do rozmowy za jakiś czas.
2. Postaw na okazywanie bliskości i czułości
Codzienne pokazywanie partnerowi tego, że nam zależy, że jest dla nas ważny, pomaga wzbudzić pozytywne emocje. Kojący dotyk, przytulenie, miłe słowa to sprawia, że chcemy być dla drugiej strony bardziej czuli, wyrozumiali, chętni do kompromisu. Bliskość na co dzień powoduje, że w trudnych sytuacjach, widzimy partnera nadal jako bliską osobę, które teraz ma odmienne zdanie, a nie jak wroga.
3.Spędzajcie wspólnie czas
Konfrontacja z trudnymi sytuacjami może powodować, że wspólnego czasu zaczyna brakować np. kiedy pojawia się małe dziecko czy dodatkowe obowiązki w pracy. Jednak warto pomyśleć o tym, jak zapewnić sobie wspólne chwile dostosowując formy wspólnego spędzania czasu do możliwości czasowych. Spacer, wyjście do kawiarni, wspólne oglądanie filmu, czytanie nagłos, czy aktywność fizyczna uprawiana razem może wiele zmienić w relacji, ponieważ takie sytuacje dostarczają przyjemnych emocji, interakcji oraz są okazją do skupienia uwagi na drugiej osobie, zamiast na obowiązkach czy kłopotach.
4.Doceniaj i mów partnerowi pozytywne informacje
Kiedy partnerzy pozostają długo w związku, czasami znikają miłe słowa, rytuały, które dzielili. Jeśli w relacji dzieje się źle, skierowanie uwagi na to, co mimo wszystko dobre i docenianie drugiej strony, może spowodować zwrot w konflikcie. Dzielenie się pozytywnymi spostrzeżeniami, wspieranie partnera, mówienie „cieszę się, że Cię widzę”, „dziękuję, że mi pomagasz”, „zależy mi na Tobie”, są komunikatami, które podkreślają miłość i czułość wobec partnera. Kiedy zauważamy to, co partner robi dla nas, dla rodziny pokazujemy mu, że doceniamy starania, poświęcony czas i uwagę. Dajemy sygnał, że jest ważny i kochany.
5.Poznawaj partnera, nie tylko swoje wyobrażenie o nim
Kryzys jest okazją do przyjrzenia się swojemu postępowaniu oraz partnerowi. Często w fazie zakochania spostrzegamy drugą osobę jako idealną, bez wad i słabości. Widzimy człowieka, który tak naprawdę nie istnieje i często ten obraz w sobie pielęgnujemy, a potem się dziwimy, że partner czy partnerka nie robi tego, co chcemy, nie zachowuje się, tak jak pragniemy. Warto konfrontować swoje wyobrażenia z rzeczywistością i uczyć się kierować uwagę na to, co dobre, na co robi partner, a nie zajmować się tym, co byśmy chcieli, aby się działo w naszej idealnej wizji. Urealnienie obrazu partnera, próba zaakceptowania tego, jaki jest, pomaga uwolnić się od nadmiernych oczekiwań w stosunku do niego i pozwala skupić się na rozwijaniu relacji.
Potrzebujesz wsparcia? Dołącz do Wetalk już dziś i zacznij dbać o swoje zdrowie emocjonalne!
Nic nie szkodzi!
Konsultacja psychologiczna już od 109 PLN