Czy warto skorzystać z pomocy psychologa online?

Zagrajmy dzisiaj w grę na skojarzenia. Podaj pierwsze słowo, jakie przychodzi ci na myśl do słowa podanego przeze mnie. Jakie jest twoje pierwsze skojarzenie na temat terapii? Założę się o bilet do kina, że jednym z najczęściej podawanych będzie kozetka. Tymczasem terapia online, bez stacjonarnej obecności, może być dla wielu osób tak samo dobra. 

Obraz przebiegu spotkania terapeutycznego, gdy pacjent leży i patrzy w sufit, a terapeuta zapisuje wszystko w kajeciku, obecny jest w naszej świadomości od dawna. Jest przekazywany w filmach i literaturze. Z biegiem czasu kozetkę zastąpił fotel. Fotel i kozetka kojarzą się ze spotkaniem na żywo, telefonicznym umówieniem się, przyjściem do gabinetu. Dzisiaj nie będę mówić o tej formie terapii, a zamiast tego skupię się na terapii online

Taka forma budzi wiele pytań. Nie jest o niej głośno w literaturze czy serialach. Mimo iż za granicą jest praktykowana od wielu lat (początek w USA datowany na rok 1986, a więc już od 35 lat!), w Polsce rozgłos zyskała dopiero w dobie pandemii. A należy dodać, że również i u nas stosowano ją wcześniej. 

Dobrze wykorzystane możliwości online 

W tym miejscu znów pojawia się we mnie ochota na rozpoczęcie kolejnej rundy skojarzeń. Z czym kojarzy się internet? Z Instagramem, YouTube, podcasterami, lodami Ekipy, uzależnieniem, grami, samotnością w sieci. Takie odpowiedzi słyszę bardzo często. Rzadko ktoś zwraca uwagę na to, że dzięki internetowi można sprawniej znaleźć pracę, załatwić sprawy bankowe, umówić się do lekarza. O dobru nie pamiętamy. Łatwiej pamiętać o tym, co nas uwiera. 

Internet ma ogromną moc. Taką, której nie zahamujemy. Jednak możemy ją przekuć w coś dobrego. Jedną z możliwości, jakie oferuje sieć, jest terapia online. Może przyjąć różne formy – wideo konsultacji poprzez np. Google Meet czy Zoom, wymianę maili bądź wiadomości tekstowych w formie asynchronicznego czatu (WeTalk) czy nagrywania wiadomości głosowych. 

Czym różni się asynchroniczna wymiana wiadomości tekstowych od wymiany maili? Z reguły, decydując się na wsparcie mailowe, wysyłamy jednorazowo wiadomość i otrzymujemy jednorazowo odpowiedź. Wybierając kontakt za pomocą wymiany wiadomości tekstowych, uzyskujemy możliwość codziennego kontaktu z terapeutą w wybranym okresie. Podobną funkcję spełnia nagrywanie wiadomości głosowych.

Jakie osoby najczęściej wybierają internetową formę wsparcia? 

Spektrum wieku jest szerokie. Zaczyna się od młodzieży, dla której taka forma komunikacji jest jak chleb powszedni (wymagana zgoda rodziców/opiekunów w przypadku osób niepełnoletnich), a kończy na osobach, których byśmy o to nie podejrzewali. 

Część z korzystających przebywa za granicą lub wybrała sobie konkretnego terapeutę, z którym chce współpracować, ale ten mieszka w innym mieście. Nie ma warunków, by skorzystać ze stacjonarnego wsparcia lub po prostu preferuje wsparcie online. 

Wiele osób, z którymi pracuję, i które korzystają ze terapii online w formie pisemnej, identyfikuje siebie jako introwertyków lub osoby wysoko wrażliwe (HSP). Nie jest to jednak regułą. 

Jak widać, powody wybrania tej formy terapii, są różnorodne.  

Jakie są ograniczenia tej formy wsparcia? 

Jeśli chodzi o formę pisemną, to nie ma żadnych przeszkód, bo wystarczy mieć dostęp do internetu. W przypadku wideospotkań barierą może być brak intymnego miejsca, aby odbyć taką rozmowę lub niestabilne łącze internetowe. 

,,Czy terapia online to coś dla mnie?”

Warto mieć na uwadze, że terapia online nie jest konkurencją dla tradycyjnej formy terapii. Jest po prostu inną formą wsparcia. Odpowiada na potrzebę, która pojawiła się wraz z rozwojem internetu i zmianą stylu życia. 

Jesteśmy różni, każdy człowiek ma swoje indywidualne potrzeby, stąd i możliwości terapeutyczne poszły do przodu. Być może będzie tak, że jeżeli zdecydujesz się na wsparcie on-line, to twój terapeuta uzna, że byłoby dla ciebie lepsze wsparcie stacjonarne (lub odwrotnie). 

Pamiętaj, że przy wyborze terapeuty online, tak jak i przy wyborze stacjonarnym, możesz dopytać o to, jakie ukończył szkoły czy szkolenia. W razie pytań zgłoś się do konsultantów WeTalk – rozwieją wątpliwości.

Terapia on-line jest szyta na miarę dla ciebie, jeśli:

  • wolisz kontaktować się pisemnie (nie dotyczy wideokonsultacji),
  • w miejscu zamieszkania masz utrudniony dostęp do specjalisty,
  • chcesz oszczędzić czas na dojazdach do gabinetu.

To tylko kilka powodów, jeśli ty masz inny – daj znać w komentarzu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

You May Also Like