Macierzyństwo po 35. roku życia – późne czy dojrzałe?
Macierzyństwo po ukończeniu 35. roku życia – to dynamicznie rozwijające się w ostatnim czasie zjawisko społeczne. Dlaczego tak wiele kobiet chce poczekać z decyzją o dziecku?
Na liście powodów znajdują się m.in.: chęć podnoszenia swoich kwalifikacji i samorozwoju, brak odpowiedniego partnera, problemy z zajściem w ciążę lub inne problemy zdrowotne, brak gotowości do bycia mamą, lęk związany z ciążą i porodem, a także rozwój medycyny, który umożliwia bezpieczne zajście w ciążę w późniejszym wieku, dopiero gdy kobiety zrealizują się na innych płaszczyznach życia.
Aktualnie granice wieku, w których kobiety decydują się na macierzyństwo, znacznie się przesunęły. Dawniej mamami zostawały przede wszystkim młode panie w wieku 18–25 lat. Dziś ten przedział wiekowy nie jest już tak oczywisty jak kiedyś – mam tu na myśli pokolenie naszych mam i babć. Aktualnie coraz częściej na świat przychodzą dzieci kobiet po 30., 35., a nawet 40. roku życia (1/3 Polek decyduje się na zajście w ciążę będąc właśnie w tym przedziale wiekowym).
Macierzyństwo dojrzałe, czyli jakie? Na pewno pierwsze skojarzenie dotyczy wieku. Inne doświadczenia mają kobiety po dwudziestce, inne – po trzydziestce, a zupełnie inne – po czterdziestce. Skąd wspomniana przeze mnie granica wiekowa? Otóż dopiero po ukończeniu 35. roku życia nasza płodność zaczyna stopniowo spadać. Organizm kobiety zaczyna wytwarzać mniejszą ilość komórek jajowych oraz progesteronu – hormonu wydzielanego przez jajniki, który przygotowuje ciało do zajścia w ciążę.
Każdej ciężarnej w tym wieku zaleca się wykonanie tzw. badań prenatalnych (badania płodu przeprowadzane w okresie rozwoju wewnątrzmacicznego, które mają na celu wykrycie chorób wrodzonych i genetycznych). Znalezienie nieprawidłowości jeszcze na etapie prenatalnym jest niezbędne dla zdrowia i życia dziecka. Niektóre z wad można leczyć już w łonie matki. Zwiększa to szansę na poprawę funkcjonowania dziecka po jego przyjściu na świat. Dzięki nim specjaliści mają także możliwość zaplanowania leczenia w niedługim czasie po narodzinach. Jeśli wykrytej choroby nie można leczyć, wówczas rodzice mają czas na poszerzenie wiedzy o niej oraz na oswojenie się z nową sytuacją życiową.
Świadome planowanie ciąży
Dojrzała kobieta, podejmując decyzję o ciąży, wie, że ta jest w pełni przez nią przemyślana. Przyszła mama jest zatem przygotowana na różnego rodzaju wyrzeczenia i niedogodności związane ze zmianą trybu życia. Łatwiej jej zrezygnować z wielu dotychczasowych udogodnień, stosować się do zaleceń lekarza i dobrze współpracować podczas porodu. Prowadzi też zdrowy tryb życia, aby jak najlepiej przygotować swoje ciało do ciąży.
Stwierdzenie, że późniejsze macierzyństwo jest świadome oraz dojrzałe, w żaden sposób nie dyskredytuje kobiet młodszych, które również podchodzą do swych zadań rodzicielskich z pełną odpowiedzialnością. Młodym mamom może towarzyszyć większy stres – o przyszłość swoją i potomstwa, o bezpieczeństwo i komfort życiowy, a także o relacje z przyszłymi ojcami ich dziecka, które na tym etapie życia nie do końca są sprecyzowane lub satysfakcjonujące.
Mając ustabilizowaną sytuację życiową, późniejsze mamy są po prostu spokojne. W pełni skupiają się na świadomym przeżywaniu ciąży, dzięki czemu w sposób właściwy przygotowują się do porodu i nadchodzącej opieki nad maleństwem, często otoczone wsparciem ze strony partnera, który także już w pełni wie, czego chce od życia. Matki dojrzałe cechują się zorganizowaniem i samodyscypliną. Są wymagające i dociekliwe w sprawach ciąży oraz w pełni zaangażowane w wychowanie swoich pociech. Całą swoją uwagę skupiają na dziecku, bo np. jest ono wyczekane lub urodzone po kilku nieudanych próbach zapłodnienia.
Późniejsi rodzice planują powiększenie swojej rodziny w najbardziej optymalnym momencie ich życia, dzięki czemu ich dzieci mają korzystne warunki mieszkaniowe i sporo możliwości rozwoju. Mając już za sobą etap wspinania się po szczeblach kariery zawodowej, ze swobodą mogą zaplanować choćby ścieżkę edukacyjną swoich dzieci. Równowaga życiowa daje zarówno im, jak i ich pociechom komfort psychiczny oraz poczucie bezpieczeństwa.
Magia hormonów
Co prawda nie jesteśmy w stanie oszukać zegara biologicznego, ale potrafi on cofnąć czas. Kobiety, które decydują się na dziecko po 35. roku życia, często twierdzą, że ciąża je odmłodziła. I tak faktycznie się dzieje. Jest to zasługą hormonów silnie aktywnych w trakcie trwania ciąży. Mają one na celu dodanie kobietom wigoru i sił witalnych oraz ogólne odżywienie organizmu. Powoduje to, że skóra w okolicach twarzy nabiera blasku, a drobne zmarszczki wygładzają się. Bez wątpienia przekłada się to na ich samopoczucie oraz poczucie świadomej kobiecości. Będąc piękniejsze, jesteśmy jednocześnie spokojniejsze i szczęśliwsze.
Siła kobiet
Kobiety, które w późniejszym wieku decydują się na zajście w ciążę po raz pierwszy, mają gwarantowane doradztwo ze strony bliskich kobiet, które są już mamami. Wówczas mogą one liczyć na ciepłe słowo wsparcia oraz podzielenie się doświadczeniami z porodu (który u każdej z nas przebiega inaczej), z pierwszych dni z noworodkiem, czy z codziennych problemów, takich jak: kolki, brak apetytu, częste budzenie się dziecka w nocy, itp. Możemy pozyskać także wiele podpowiedzi w kwestii doboru najlepszych produktów i sprawdzonych sklepów z artykułami dziecięcymi. Stajemy się zatem bogatsze o doświadczenie innych mam, wzrasta także siła i odwaga. Kluczową rolę odgrywają tutaj nasze osobiste obserwacje – dzięki nim uczymy się na potknięciach naszych sióstr, kuzynek i przyjaciółek.
I chociaż w kwestii macierzyństwa żadne doświadczenie nie jest wystarczające, to badania i obserwacje wskazują na to, że kobiety decydujące się na dziecko w późniejszym wieku cechuje silna empatia oraz cierpliwość. Patrzą one bowiem optymistyczniej na życie, gdyż już nie raz musiały zmierzyć się z jego trudami. Stąd też ich podejście do macierzyństwa jest nieco inne niż przed kilku czy kilkunastu laty. Im jesteśmy starsi, tym bardziej zmienia się nasz pogląd na wiele spraw, inaczej patrzymy na przeciwności losu, a bagaż nazbieranych przez lata doświadczeń sprawia, że dojrzała matka może stanowić dobry przykład dla swoich pociech.
Stabilność emocjonalna
W okresie wczesnej dorosłości nie do końca znamy samych siebie, nie jesteśmy w pełni świadomi życia. W natłoku codziennych obowiązków i szybkiego tempa przeważnie brakuje nam czasu na poznanie swoich lęków, emocji i reakcji w różnych sytuacjach. Z wiekiem poznajemy siebie coraz lepiej, jesteśmy bardziej świadomi wyznawanych wartości oraz wiemy, jaki styl życia chcemy prowadzić. Co więcej, poznajemy też sztukę podejmowania trafnych decyzji i uczymy się na błędach. Dzięki temu stajemy się bardziej odporni na problemy oraz potrafimy budować trwałe i stabilne relacje z innymi ludźmi.
Baza życiowych doświadczeń wzbogaca proces wychowania dzieci oraz relacje pomiędzy rodzicami a ich pociechami. „Późna” matka potrafi zapewnić swojemu dziecku stabilność emocjonalną. Otrzymując silne poczucie bezpieczeństwa, pociechy rozwijają się w zdrowym pod względem psychologicznym ognisku rodzinnym.
Szacunek niezależnie od wieku
Z pewnością można stwierdzić, że bezpośredni wpływ na rozwój dziecka ma jakość i styl życia matki oraz jej podejście do rodzicielstwa. W rzeczywistości każdy wiek na posiadanie potomstwa jest dobry i każdy z nich ma swoje mocne i słabe strony. Dojrzałe macierzyństwo ma wiele zalet i nie należy podchodzić do niego zbyt krytycznie. Kobiety decydujące się na dziecko po ukończeniu 35. roku życia są w stanie zapewnić mu prawidłowy rozwój poprzez zrozumienie wypływające z doświadczenia życiowego.
Pamiętajmy, aby przed podjęciem decyzji o posiadaniu potomstwa skonsultować się ze specjalistą, by dokładnie przeanalizować swój przypadek medyczny. W większości z nich nie ma przeciwwskazań do zajścia w ciążę, zwłaszcza, że w dzisiejszych czasach medycyna porodowa jest na bardzo wysokim poziomie, co pozwala dojrzałym mamusiom oraz ich pociechom w pełni cieszyć się zdrowiem.
Potrzebujesz wsparcia? Dołącz do Wetalk już dziś i zacznij dbać o swoje zdrowie emocjonalne!
Nic nie szkodzi!
Konsultacja psychologiczna już od 109 PLN
Świetny tekst, w pełni się zgadzam, z resztą wiek to tylko liczba
Jeśli kobieta jest świadoma, to wiek nie ma znaczenia. Wiadomo późna ciąża wymaga lepszego przygotowania, ale na pewno nie jest jakaś inna czy zła. Sama byłam późno w ciąży i owszem wykonałam więcej badań, niż moje koleżanki w wieku 20 lat jak rodziły, ale trafiłam na świetną panią doktor Wiolettę Rozmus-Warcholińską i badania prenatalne, jak i echo serca wykonałam bez problemu z doskonałą opieką.