5 zalet psychoterapii online
Psychoterapia jest bezlekowym sposobem leczenia wielu zaburzeń i problemów natury psychicznej – także tych, które objawiają się w bólach i dolegliwościach ciała. W swej pierwotnej postaci polegała na regularnych spotkaniach pacjenta i psychoterapeuty, w trakcie których ten pierwszy dzielił się swoimi emocjami, potrzebami, myślami, przekonaniami, doświadczeniami, a drugi wykorzystywał swoją wiedzę i doświadczenie a także informacje uzyskane od pierwszego.
Cykliczność, regularność i reguły spotkania pozwalały, aby między pacjentem i jego terapeutą powstawało terapeutyczne przymierze. Wymagało to czasu, w którym budowała się wzajemna otwartość, zaufanie, poczucie bezpieczeństwa, akceptacja. Innymi słowy: w gabinecie psychoterapeuty powstawała – i do dziś powstaje – silna relacja i to właśnie ona ma moc leczenia, której nie da się przecenić.
A co, gdy ta tradycyjna forma jest niedostępna?
Odległość. Przykre doświadczenia. Głębokie zaburzenia uniemożliwiające wyjście z domu. Silne emocje utrudniające kontakt bezpośredni. Każdy z tych czynników zniechęca, ogranicza lub wręcz blokuje umówienie się na wizytę w konkretnej poradni czy gabinecie.
Od kilku lat psychoterapia ma nową formę, wykorzystującą współczesne zdobycze techniki, Internet i oparte na nim formy komunikacji. Tych kilka lat potwierdziło, że kontakt bezpośredni – dwie osoby w tym samym miejscu i czasie – nie jest niezbędny, aby budować relację terapeutyczną, a dzięki niej pomagać. Psychoterapia on-line to nowoczesna, pełnowartościowa i skuteczna forma oddziaływań.
1. Różnorodność
Psychoterapia on-line realizowana jest na kilka różnych sposobów – od takich, które w niewielkim stopniu różnią się od klasycznych spotkań (sesje wideo) do takich, które bliższe są wymianie listów ze swoim terapeutą (wymiana ustalonej ilości e-maili lub codzienna wymiana wiadomości tekstowych w ramach specjalnej aplikacji). Dzięki temu osoby, dla których kontakt twarzą w twarz jest głównym czynnikiem zniechęcającym do terapii, chętnie ją podejmują. Dla wielu osób forma tekstowa była czynnikiem odblokowującym. Pisanie do psychoterapeuty i regularne otrzymywanie od niego wiadomości tekstowych stworzyło bezpieczny obraz psychoterapii, który zgeneralizował się także na tradycyjne metody czyli sesje w gabinecie.
2. Dostępność
Dzięki Internetowi kontakt z osobami oddalonymi od nas setki czy tysiące kilometrów nie jest problemem. Oczekiwanie na kontakt z psychoterapeutą mnisi niekiedy 10 – 12 tygodni. Przeszkody w dostępie do psychologów i psychoterapeutów, przestają mieć jakiekolwiek znaczenie, ponieważ odległość do najbliższego gabinetu czy zależność od środków komunikacji nie są przeszkodą. Możliwy jest wybór specjalisty z dowolnego ośrodka w kraju, a nawet na świecie, pod warunkiem, że oferuje pomoc czy psychoterapię on-line. Warto tu wyróżnić psychoterapię tekstową jako jedyną, która gwarantuje codzienny kontakt ze specjalistą i stały dostęp do jego komentarzy i sugestii.
3. Minimalizacja kosztów
Koszt sesji psychoterapii w formule tradycyjnej wymaga doliczenia kosztów dojazdu, czyli ceny biletu lub paliwa potrzebnego na dojazd do gabinetu i powrót, ale także kosztu czasu przeznaczonego na dotarcie do specjalisty. Dojazd do innego miasta, albo na jego drugi koniec ma dla wielu osób cenę godzin, w których są wyłączone z pracy. Cena sesji psychoterapii video lub pakietu tekstowego nie wymaga ponoszenia dodatkowych kosztów.
4. Oszczędność czasu
Ograniczenie sesji do samego spotkania z psychoterapeutą albo tworzenia pisemnej wiadomości dla niego, ma dla wielu osób niebagatelne znaczenie, a formuła on-line to gwarantuje. Tradycyjne oddziaływania wymagają doliczenia do czasu sesji minut potrzebnych na dotarcie do gabinetu i powrót z niego. Wielu pacjentów narzeka na konieczność korzystania z urlopu w dniu spotkania z terapeutą, konieczność wyjaśniania przełożonym regularnych zwolnień lub zmian w grafiku albo niedostępność dla klientów czy współpracowników, która wynika z poszerzenia czasu spędzonego na psychoterapii o czas spędzony w drodze. Ograniczenia czasowe, trapią nie tylko osoby pracujące zawodowo, ale też opiekujące się dziećmi albo osobami chorymi. Możliwość oderwania się od opieki nad niemowlęciem czy chorą osobą ma zwykle bardzo ograniczony zakres, a przecież specjalistyczna pomoc i wsparcie ma dla opiekunów szczególną wartość. Dlatego właśnie wszelkie formy pomocy i psychoterapii oparte na zdalnym czy wręcz asynchronicznym kontakcie są idealnie dopasowane do współistniejących u wielu osób potrzeb i ograniczeń.
5. Anonimowość
Wprawdzie pomoc komercyjna nie jest obwarowana sztywnymi wymaganiami ujawniania swoich danych, jednak zwykle oczekuje się od klientów przekazania podstawowych informacji – imienia, nazwiska, wieku. Dla niektórych osób – z bardzo różnych powodów – stanowi to przeszkodę powstrzymującą przed wizytą u psychoterapeuty. Przeszkodę, której nie osłabiają zapewnienia o etyce pracy i tajemnicy zawodowej. Poradnictwo i psychoterapia on-line, szczególnie w formule tekstowej, pozwala zachować pełną anonimowość. Ograniczenie informacji o sobie do imienia czy posługiwanie się nickiem uwalnia od lęku, zwiększa poczucie komfortu i bezpieczeństwa, a z nimi swoboda w dzieleniu się swoim problemem.
Potrzebujesz wsparcia? Dołącz do Wetalk już dziś i zacznij dbać o swoje zdrowie emocjonalne!
Nic nie szkodzi!
Konsultacja psychologiczna już od 109 PLN