Co to jest tekstowa pomoc psychologiczna?
Dzięki połączeniu kompetencji psychologów i psychoterapeutów z możliwościami nowych technologii, pomoc psychologiczną można otrzymać na wiele sposobów. Jednym z nich jest terapia tekstowa. Na czym polega? Czy jest równie skuteczna, co terapia w gabinecie specjalisty? I kiedy warto z niej skorzystać? W artykule rozwiewamy wszelkie wątpliwości.
Pomoc psychologiczna to ogólne określenie dotyczące różnych oddziaływań skoncentrowanych na sferze psychicznej człowieka. To wyjaśnienie jest sporym uogólnieniem, ponieważ funkcjonowanie naszej psychiki pozostaje w ścisłym związku ze sprawami od niej odległymi. Tak jest przynajmniej na pierwszy rzut oka. Psychika i jej sprawność są mocno powiązane z funkcjonowaniem naszego ciała (teoretyczny podział człowieka na część somatyczną i psychiczną jest sztuczny, powodując nieraz sporo zamieszania). Tak samo istotna zależność wiąże tzw. funkcjonowanie psychiczne osoby z konkretnymi sytuacjami i zdarzeniami, które dzieją się poza jej wpływem czy kontrolą. Silny wpływ na naszą psychikę mają też relacje z innymi ludźmi. Znaczenie mają tu zarówno: indywidualność poszczególnych osób, jak i relacje jako odrębna jakość. Na koniec należy dostrzec związek między rozwojem i funkcjonowaniem psychiki konkretnego człowieka a przeszłością jego oraz jego przodków. A mowa również o tej przeszłości, której nie pamiętamy, przeszłości nieznanej lub nieuświadomionej.
Dopasowana metoda pracy
Specjaliści od psyche czyli psychologowie, psychoterapeuci, psychiatrzy i coachowie mają świadomość licznych powiązań i zależności w skomplikowanej strukturze ludzkiej psychiki. Gdy pomagają konkretnej osobie, przykładają ogólną wiedzę do indywidualnej, niepowtarzalnej osoby i sytuacji, w jakiej się znalazła, poszukując dla siebie pomocy. I to właśnie indywidualne podejście wraz z potrzebami osoby szukającej pomocy, pozwala dobrać specjaliście odpowiednią metodę pracy.
Pilna pomoc w kryzysie
Wybór odpowiedniej metody pracy jest bardzo ważny, bo pomoc psychologiczna może być na przykład wsparciem w kryzysie. Mianem kryzysu określamy sytuację trudną, nagłą, niespodziewaną, czasem tragiczną lub krytyczną, ale zawsze wymagającą od jednostki nowych umiejętności lub zasobów psychicznych dotąd niepotrzebnych. Pomoc w postaci wsparcia jest specyficznym, bo fachowym, towarzyszeniem w trudnym czasie. Pomoc psychologiczna może być konsultacją udzielaną w konkretnej sprawie nurtującej osobę. Formą pomocy jest rozmowa (lub kilka rozmów) wyjaśniająca, edukująca w bardzo wąskim temacie. Niekiedy pomoc w kryzysie musi przybrać postać interwencji, jeśli człowiek w obliczu kryzysu utracił zdolność podejmowania decyzji lub jego wybory stanowią zagrożenie dla niego lub innych. Pomoc psychologiczna może być pracą nad konkretnym problemem, bez analizy jego odgałęzień, za to z elementami psychoedukacji i z ograniczonym, ustalonym czasem trwania całego procesu. Ten rodzaj pomocy bywa czasem nazywany psychoterapią krótkoterminową albo terapią skoncentrowaną na rozwiązaniach, a często to właśnie wąskie rozumienie pomocy psychologicznej. Jest także psychoterapia – głęboka praca pomagająca klientowi poznać mechanizmy jego funkcjonowania w różnych kontekstach, a przez to zmienić i zaakceptować siebie, a w efekcie zmniejszyć cierpienie będące podstawą szukania pomocy.
Przede wszystkim rozmowa
Wszystkie formy pomocy psychologicznej opierają się na rozmowie, w której klient mówiąc o sobie, swoich przeżyciach, doznaniach, doświadczeniach, myślach, poglądach pozwala specjaliście zrozumieć siebie. Jeszcze kilkanaście lat temu rozmowy takie odbywały się zwykle w jednym czasie i jednym pomieszczeniu, bo jak inaczej budować relację, z której wyrasta pomaganie? Wyjątkiem były rozmowy w telefonach interwencyjnych.
Nowe formy pomocy
Kilka lat temu błyskawicznie rozwijająca się technologia pozwoliła powstać pewnej odmianie rozmów psychologicznych i terapeutycznych. Opcja wideorozmów pozwala, aby kontakt klienta ze specjalistą odbywał się w jednym czasie, ale w różnych miejscach – czasem bardzo odległych. Próba czasu wykazała, że większość metod pomocy może być dzięki tej formule realizowana, a jakość relacji nie traci na odległości.
Ostatnie lata przyniosły nowe rozwiązanie. Kolejne pokolenia ludzi na świecie porozumiewają się przez maile, smsy i liczne komunikatory. Dla części z nich ta forma kontaktu zapewnia poczucie bezpieczeństwa i intymności, których nie doświadczają w bezpośredniej rozmowie. Słowo pisane, dzięki natychmiastowemu docieraniu treści do adresata, należy do współczesnych standardów komunikacji.
Tekstowa pomoc psychologiczna online
Nowatorskie podejście tekstowej pomocy psychologicznej online polega na wykorzystaniu asynchronicznej wymiany wiadomości tekstowych jako bazy relacji terapeutycznej. Istotą jest budowanie poczucia bezpieczeństwa, zrozumienia, akceptacji w oparciu o częstość i regularność kontaktu z klientem. Uzupełnieniem codziennych wiadomości tekstowych mogą być nagrane przez specjalistę i/lub klienta wiadomości audio, a także sesje wideo w czasie rzeczywistym – obie formy wzbogacają i umacniają kontakt.
Tekstowa pomoc psychologiczna nie konkuruje ani nie neguje tradycyjnych form budowania relacji terapeutycznej. Od dawna wiadomo, że indywidualność klientów wymaga elastyczności podejścia. To co jest wystarczające i satysfakcjonujące dla jednej osoby, może być całkowicie nietrafione dla innej. Doświadczenie wskazuje, że wiele osób korzystających z tekstowej pomocy psychologicznej borykało się z wątpliwościami czy ich problem był „wystarczająco poważny”, aby udać się do specjalisty. Sytuacja innych powodowała, że formuła tekstowa była jedyną umożliwiającą szybką pomoc psychologa. Dla niektórych ludzi doświadczenie profesjonalnej pomocy psychologicznej dzięki wymianie wiadomości tekstowych było otwarciem ścieżki do stacjonarnego gabinetu psychoterapeuty – opcji wcześniej przez nich negowanej.
Tekstowa pomoc psychologiczna jest w Polsce nowością, ale tylko w sensie formuły udzielania pomocy. Wątpliwości związane z formułą asynchronicznej wymiany wiadomości będą się jeszcze przez pewien czas pojawiać. Jednak przy każdej wątpliwości warto przypominać sobie, że tekstowa pomoc psychologiczna online to wiedza i doświadczenie dziesiątek specjalistów od ludzkiej psychiki.
CTA: Chcesz skorzystać z tekstowej pomocy psychologicznej WeTalk?
Sprawdź szczegóły i rozpocznij współpracę z dopasowanym do potrzeb specjalistą: <WeTalk>
Potrzebujesz wsparcia? Dołącz do Wetalk już dziś i zacznij dbać o swoje zdrowie emocjonalne!
Nic nie szkodzi!
Konsultacja psychologiczna już od 109 PLN